אטרקציות באזור לכל המשפחה

 

הגן הבוטני

בתוך המדבר הצחיח נמצאת לה פינת חמד ירוקה להפליא המכילה כ – 600 זני צמחים, תוכלו לשוטט בגן לפגוש בצמחיה הפרועה בלב במדבר, כמו כן ניתן לערוך סיור מודרך עם מצגות אורקוליות ולהיכנס לחוות החיות שבמקום. הנאה לכל המשפחה.

נחל ערוגות

טיול באפיק קניוני של אחד מהגדולים שבנחלי מדבר יהודה. המסלול עובר בנוף פראי שופע מים בכל עונות השנה.

נחל ערוגות הוא נחל איתן במדבר יהודה שמימיו זורמים כל השנה תודות לנביעה מרשימה. לנחל ערוגות ישנו אגן ניקוז גדול מאוד ולכן בימי גשומים בדרום מזרח הר חברון בנחל מתרחשים שטפונות עזים.

הדרך חזרה זהה לזאת שבאנו בה, אלא שהפעם במקום ללכת רק בשביל האדום, מהמפל הנסתר יוצא גם שביל כחול העובר באפיק עצמו – כאן ההליכה היא בתוך מי הנחל ויש להביא נעלים המתאימים להליכה במים. השביל העובר בערוץ חובר לאחר כ-300 מטר לשביל האדום החוזר לשער הכניסה. בהמשך ישנו "עיקוף" נוסף של שביל כחול העובר בתוך המים ולא רק בגדת הנחל.

 

מעיין שולמית

 מעיין שולמית הוא מעיין שכבה הנובע מעל אפיק נחל דוד. מי המעיין נלקחים כיום ברובם לצורך מילוי בקבוקי המים המינרליים של קיבוץ עין גדי.

המקדש הכלקוליתי

מקדש יפה שצורתו נשמרה ללא פגע, כפי שרואים ממבט מלמעלה כאשר מגיעים מערוצו של נחל דוד עליון. יש חלקי מגילות גנוזות, כמו אלו שנתגלו בקומראן, זאת מחשש שיתגלו וימכרו לכל המרבה במחיר. במהלך חפירות אלו גילה הארכיאולוג פסח בר אדון בנחל משמר את “מערת המטמון”, מערה בה נתגלו 444 פריטים, רובם מנחושת ששויכו למקדש הכלקוליתי, וככל הנראה הוסתרו שם מחשש לביזת המקדש בידי גורמים עוינים. פריטים אלו נמצאים כיום במוזאון ישראל.

אתר מצדה

מצדה הייתה מצודתו המלכותית של הורדוס והמוצב האחרון של הקנאים בתקופת המרד הגדול ברומאים בשנים 66-73.

האתר מלא בשרידים ארכאולוגיים מתקופת הורדוס הכוללים: ארמונות, בית מרחץ, מחסנים, מפעל לאגירת מים, וגם מתקופת הקנאים: המבנים ששימשו אותם להגנה על המקום ומערכת המצור הרומאית שהשתמרה בצורה ייחודית (יש האומרים הטובה ביותר בעולם).

מלבד עתיקות, יש במצדה כמובן גם נוף מרהיב וסיפור היסטורי מרתק: מצדה היוותה לאורך אלפיים השנים האחרונות מופת וסמל לעמידה היהודית מול הכובש הזר ולאמונה כי יש לעשות הכל למען החירות.

בעשרות שנים האחרונות החלו להתפתח ויכוחים סביב מיתוס ההתאבדות ההמונית של הקנאים במצדה ערב פסח שנת 73 לספירה, יום לפני שהרומאים עלו על מצדה. תהיה עמדתכם אשר תהיה – עלייה למצדה ברכבל, בדרך הסוללה, או בשביל הנחש, סיור בעתיקות, התרשמות מהוד והדר המקום, צפייה בסרטים ובתצוגה האורקולית המדהימה, הם חוויה מעניינת ומעשירה וחובה לכל אחד ואחת.

חיזיון אורקולי במצדה

אתם מוזמנים להגיע ולצפות בסיפור מצדה תוך חוויה רב חושית מרתקת. קסמה של מצדה לא יפוג לעולם, ואלו שיגיעו אל ההר בימי חמישי, יגלו כי במקום מוצע מופע חדשני, מתקדם ובעיקר מרגש, שייקח אתכם למסע חוויתי בזמן. בואו להיות הראשונים לחוות זאת.

החיזיון האורקולי החדש במצדה הוא מופע מרהיב אשר מוקרן על גבי הר המצדה בשילוב הקרנות ענק בטכנולוגית VIDEO MAPPING , תאורה מתקדמת ופסקול ייחודי שהולחן על ידי שלמה גרוניך

מומלץ להגיע לפחות שעה לפני ההקרנה, כשעל רקע שקיעה ודמדומים תוכלו ליהנות מחוויה מקדימה של מתחמים שונים י:המאירים זוויות נוספות מסיפורו של ההר..

שמורת עין גדי

 נווה מדבר בים המלח

שמורת טבע עין גדי משתרעת על שטח של כ- 14,350 דונם, במורדותיו המזרחיים של מדבר יהודה בואכה ים-המלח בשמורה זורמים שני נחלי איתן, נחל דוד ונחל ערוגות. בשמורה גם בוקעים ארבעה מעיינות, מעיין דוד, עין ערוגות, מעיין שולמית ומעיין עין-גדי. מקור מי המעיינות הוא בגשמים היורדים בהרי יהודה, המחלחלים באדמה וזורמים מזרחה מתחת לפני השטח עד בקיעתם החוצה בשטח השמורה.

 

עין גדי, נחל דוד ונחל ערוגות הם מראה מרענן בנוף של מדבר יהודה. במקום תוכלו למצוא מעיינות זורמים, בית כנסת עתיק, מקדש מהתקופה הכלקוליתית, יעלים, שפנים ונוף יפה. ישנם מספר מסלולים אפשריים, ברמות קושי שונות, ממסלולים קלים מאוד ועד מסלולים למיטבי לכת. הטבילה במים בימים חמים מומלצת בחום.

נחל דוד

 אחת השמורות היפות בארץ ובה מפלי מים זורמים, צמחייה שופעת, יעלים ושפני סלע.

נחל דוד תחתון – מסלול העובר במפלים בברכות מים עם צומח של נחל איתן ושיאו במפל דוד. בתחילת המסלול אפשר לראות ריכוז עצים האופייניים לשמורה: שיטים, שיזף, ערף ואחרים. המסלול מונגש למוגבלים בתנועה רק עד לנקודת התצפית על המפל.

נחל דוד עליון – מפל דוד, מעיין שולמית, מערת דודים, מעיין עין גדי – מסלול נופי שממנו תצפית על נווה המדבר עין גדי וים המלח. אפשר להכיר בו את הצומח הטבעי של השמורה ולהגיע אל מקורות המים שלה. מעל מפל דוד נמצאת "מערת דודים" שהיא מערה קארסטית. הדרך עוברת ליד אתרים ארכאולוגיים: המקדש הכלקוליתי, טחנת קמח, ברכות אגירה עתיקות ומדרגות שלחין לעיבוד חקלאי.

תל גורן

שרידי ישוב קטן, מסוף תקופת המלוכה, נחשפו בתל גורן.  כל מי שעולה ממרגלות תל גורן למעיין עין גדי, אינו יכול שלא להבחין במצבה המנציחה את זכרם של חניכי "השומר הצעיר", שנהרגו בשנת 1942 ממש במקום הזה. אחד ממדריכי המסע היה המשורר נתן יונתן שניסח את הכתובת על המצבה. באסון הנורא נהרגו ששה חניכים וחניכה ואתם מלווה-מאבטח שהצטרף לאותו מסע הפסח למצדה.

גילו של המקדש נע בין 5,500 שנים ל-6000 שנים, אך בחפירות שנעשו במקום לא נמצאו פריטים ארכיאולוגים כלשהם. במהלך שנות השישים בוצעו חפירות ארכיאולוגיות שמטרתן היה גילוי של מערות בהן

בית הכנסת העתיק בעין גדי

בית הכנסת העתיק  הוא שריד לבית כנסת עתיק שהיה בעין גדי שבמדבר יהודה. בעין גדי היה ישוב בתקופות עתיקות והוא מוזכר במקרא, בין השאר במגילת שיר השירים. הממצאים שהתגלו מבית הכנסת הם מהמאה השלישית. כאשר התחדש הישוב לאחר חורבנו הקודם ממרד בר כוכבא,. במאה השישית אז חרב המקום שוב, ובית הכנסת נשרף.

הממצאים החשובים שהתגלו באתר היו: "רצפת פסיפס" שהשתמרה להפליא ופסיפס מאוחר יותר ובו כתובות בשפה הארמית. אחת הכתובות מזהירה מגילוי סודה של העיר לזרים – השמן שהופק מפרי האפרסמון. "אוסביוס מקיסריה" שחי במאה הרביעית כולל את עין גדי בתחום דרומא וכותב עליה: "כפר גדול מאוד של יהודים".

הזריחה במצדה

אין כמו לראות את הזריחה מהמצדה! זהו מראה מרגש ויפה, אבל גם דורש התעוררות מוקדמת במיוחד… הזריחה תהיה יפה עוד יותר אם תשנו היטב בלילה שלפני ובקרבת מקום.